Znalazłam bilety z Krakowa do Berlina za 78zł w dwie strony! I co najważniejsze – nie autobusem, a samolotem. Niecała godzinka lotu brzmi kusząco, więc nie ma się co zastanawiać. Pakujemy się.

Kto śledził już tę podróż na moim Instagramie? 🙂

Jak tanio znaleźć nocleg w Berlinie?

Jako pierwsze zawsze polecam przejrzeć Airbnb (kliknij i odbierz 24 euro na podróż). Ja tym razem jednak znalazłam dobrą ofertę na Booking. Wybór padł na easyHotel usytuowany dwie stacje metra od Alexanderplatz, co jest świetną lokalizacją. Na 1-2 noce hotel jest w porządku, jednak na dłużej nie polecam ze względu na małe pokoje oraz łazienkę – a właściwie przeszklony prysznic w pokoju. Jednak, jest jeden duży plus tego miejsca: przechowalnia bagażu 3euro/doba. W szafce spokojnie zmieszczą się dwa bagaże podręczne. Więc przed zameldowaniem lub po wymeldowaniu jest to świetna opcja na swobodne zwiedzanie miasta bez wszystkich rzeczy.

*Wkradł się mały nieporządek, ale tuż przed wyjazdem wspomniałam sobie o zdjęciach

Jak poruszać się po Berlinie?

Najlepszą opcją jest komunikacja miejska: U-Bahn, S-Bahn, autobusy. Bardzo korzystny jest „Tageskarte”, czyli bilet dzienny za 7,70 euro. Obowiązuje na wszystkie strefy (ABC) i linie od momentu skasowania do godziny 3 w nocy (nie jest ważny 24h). Istotne jest również, że z lotniska możemy właśnie na tym bilecie dostać się do centrum. To jest zdecydowanie plus w porównaniu do innych turystycznych miast, np. Barcelony, czy Walencji.

Uważam jednak, że oprócz korzystania z komunikacji warto krótsze dystanse pokonywać pieszo. W ten sposób zawsze najlepiej poznajemy miasto.

Co zwiedzić w Berlinie?

Mój plan wycieczki przewiduje dwudniowe zwiedzanie w spokojnym tempie, lub napięty grafik na jeden pełny dzień. Mi zobaczenie tych wszystkich miejsc zajęło półtorej dnia i osobiście nie uważam, bym potrzebowała więcej 😉

Zaczniemy od typowych klasyków – miejsc, które naprawdę warto zobaczyć.

1. Brama Brandenburska, będąca symbolem Berlina. Muszę przyznać, że na mnie zrobiła wielkie wrażenie w nocy. Choć może dlatego, że wtedy pierwszy raz ją zobaczyłam.

Aleja Lipowa – właśnie u jej końca znajduje się Brama.

Od razu zasugeruję, by skorzystać w Berlinie z autobusów piętrowych (w ramach komunikacji miejskiej), które mają bardzo turystyczne trasy. Przykładowe widoki z góry:

2. Reichstag. Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie. Kolejna okazała budowla, znajdująca się parę minut od Bramy Brandenburskiej.

Kilka przystanków dalej, a dokładniej przy Lustgarten, znadziemy cały kompleks muzeów. Uwieczniłam najciekawsze budowle.

3. Altes Museum

4. Katedra Berlińska

Dalej idziemy wzdłuż kanału i mijamy kolejne zabytki.

5. Bode-Museum

I to muzum zdecydowanie najbardziej mi się podobało! Dosłownie stoi na wodzie.

Zmieniamy nieco kierunek. Niedaleko Bramy Brandenburskiej znajduje się:

6. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Myślę, że jest to miejsce, które powinno skłonić ludzi do refleksji aniżeli do robienia selfie i chodzenia po pomniku… Niestety nie wszyscy sobie zdają sprawę z historii stojącej za tym miejscem.

Udając się w kierunku Katedry Niemieckiej, mijamy po drodze różne ciekawe miejsca. Pomniki, Muzeum Komunikacji. Nie zaliczam ich, jako obowiązkowych punktów mojego planu wycieczki.

7. Gendarmenmarkt – Plac Żandarmerii, na którym znajdują się 3 niesamowite budowle stojące obok siebie: Katedra Niemiecka (której nie zawarłam na zdjęciu, ponieważ była w trakcie renowacji), Konzerthaus, Katedra Francuska.

Niedaleko, przy Potsdamer Platz znajduje się:

8. Mall of Berlin

Normalnie nigdy nie polecam odwiedzać centrów handlowych, ale popatrzcie na to wnętrze:

Oczywiście nie ma sensu zatrzymywać się na zakupy, jest jeszcze tyle do zobaczenia 🙂

Równie niedaleko mamy kolejną atrakcję. I to nie byle jaką:

9. Sony Center

W tym miejscu trzeba po prostu stanąć na kilkanaście minut, żeby ogarnąć wzrokiem, co się właściwie dzieje. Wygląda to kosmicznie.

Teraz wrócimy właściwie do miejsca, od którego zaczęła się nasza wycieczka.

10. Alexanderplatz

Dużo się przy nim dzieje. Jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Berlina, pełno wokół sklepów, restauracji. Oprócz tego oczywiście też kilka zabytków.

A jeśli Alexanderplatz, to i oczywiście:

11. Fernsehturm – wieża telewizyjna Berlina. Wystaje ponad zabudowania i widać ją praktycznie z każdej części miasta. Zdecydowanie jeden z głównym punktów rozpoznawczych Berlina.

12. Hackescher Markt

Urocze miejsce, które znajduje się kilka przystanków od Alexanderplatz.

Na koniec zostawiłam wszystkie kwestie związane z Murem Berlińskim, jako że w Berlinie sporo się wokół tego tematu dzieje, a mnie nieszczególnie interesował.

13. Checkpoint Charlie – znane przejście graniczne między NRD a Berlinem Zachodnim

Mam bardzo mieszane uczucia, co do tego miejsca… naprawdę nie rozumiem czemu służy taka atrakcja turystyczna (zdjęcie z żołnierzem NDR/ZSRR/USA za opłatą), podczas gdy sytuacja z przejściem granicznym opisywana jest jako tragedia (miejsce to znane jest również z postrzelenia Petera Fechtera dokonującego ucieczki).

14. Berlin Wall Memorial przy Bernauer Strasse

Kolejne miejsce związane z Murem Berlińskim. Odhaczone, jako jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania, jednak ja szczególnie emocjonalnie do tego nie podchodzę.

Po przeciwnej stronie miasta znajduje się East Side Gallery – galeria murali na fragmencie Muru Berlińskiego o długości ponad 1300m.

Udajemy się tam przez Warschauer Strasse:

I docieramy do celu:

15. East Side Gallery

Składa się z około 106 murali symbolizujących wolność. Będąc w tym miejscu nie odczuwa się połączenia z pierwotnym znaczeniem muru. Obrazy są po prostu formą sztuki i atrakcją turystyczną.

Instagram @inmarlenasworld

I to już koniec! Tak naprawdę zobaczyłam jeszcze kilka innych miejsc, jednak nie są na tyle ciekawe, by je polecać.

A Wy byliście w Berlinie? Jakie mieliście odczucia względem tego miasta? Ja byłam nieco zmieszana, ale to prawdopodobnie przez sposób przedstawienia historii.

A może dopiero planujecie wycieczkę? W tym mieście jest tyle ciekawych, różnorodnych miejsc, że na pewno warto 🙂