I to już ostatnia część zdjęć z Irlandii. Poprzednio zwiedzaliśmy hrabstwo Cork, Kerry, a teraz nadszedł czas na Clare – a właściwie znajdujące się tam, największe w Europie klify Moher. W najwyższym punkcie wznoszą się na 214 m. Widoki są nieziemskie!
Nazwa klifów wywodzi się od mieszczących się na wzniesieniu ruin fortu „Mothar”. Został on wyburzony w trakcie wojen napoleońskich, by zastąpić go wieżą sygnalizacyjną Hag’s Head.

 

 

O’Brien’s Tower – stanowi punkt widokowy.

 

 

Początkowo teren jest w pełni uprzemysłowiony. Na dole mieści się całe centrum turystyczne, możemy kupić pamiątki w sklepikach, czy zatrzymać się w restauracji. Zbocza klifów są zabezpieczone. Dopiero w miarę wspinania się do góry,  teren staje się w pełni naturalny. Trzeba mieć się na baczności.

 

 

 

 

 

 

A tak mniej więcej wyszła połowa zdjęć 🙂

 

 

 

Ciekawostką jest, że na klifach tych kręcono wiele filmów, np. „Harry Potter i Książę Półkrwi”, „Córka Ryana”, „Narzeczona dla księcia”, „Człowiek Mackintosha” i inne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myślę, że dodatkowe opisy w tym poście byłyby zbędne. Zdjęcia mówią same za siebie. Na mnie w dalszym ciągu robią one ogromne wrażenie. Jednak nie czuć na nich ogromu tej wysokości i niebezpieczeństwa, trzeba tam być, by tego doświadczyć. A będąc w Irlandii, grzechem byłoby tam nie pojechać! To miejsce jedyne w swoim rodzaju – wybrałam je, zamiast wycieczki do Dublina.