Pytanie o tanie podróżowanie powraca jak bumerang. Niedowierzanie znajomych, gdy opowiadam, ile wydałam na podróż, to też już nic nowego. Postanowiłam zatem zebrać w tym poście wszystkie wskazówki, którymi się kieruję przy organizowaniu moich lowcostowych wyjazdów.

1. Bądź otwarty na wszystkie kierunki

Nie ograniczaj się tylko do chęci odwiedzenia jednego wymarzonego miejsca, bo w taki sposób raczej nie trafisz na dobrą okazję cenową. Kluczowa jest otwartość na różne kierunki.

Oczywiście mam swoją listę miejsc do odwiedzenia, ale nie trzymam się jej kurczowo. Jeszcze na pewno zdążę je kiedyś odwiedzić i nie rezygnuję z pojawiających się możliwości. Gdy koleżanka mówi, że znalazła tanie bilety do miejsca X, to lecę!

2. Planuj wyjazd z wyprzedzeniem

Niedługo początek 2018 roku. Wiesz już kiedy będziesz mieć wolne? Warto zaplanować sobie terminy na kilkudniowe wyjazdy (np. podczas długich weekendów) i już teraz zacząć poszukiwania tanich biletów. Świetne okazje to zwykle nie last minute, to najczęściej zasługa planowania z wyprzedzeniem.

Zdradzę Wam, że pod koniec lutego znowu lecę do Hiszpanii. Bilety kupiłam na początku października za 158zł, natomiast w dniu dzisiejszym kosztują one 648zł!

3. Obserwuj strony z tanimi lotami + sam ich poszukuj

Na Facebooku mam polubione takie strony jak: Fly4free, Wakacyjni Piraci, Mleczne Podróże. Zdecydowanie jednak pierwszy fanpage wygrywa! Według mnie są bezkonkurencyjni, dostarczają wielką dawkę tanich połączeń.

Oprócz tego warto samemu poszukiwać tanich lotów przez strony / aplikacje: Skyscanner, Kayak, Kiwi  itd. Tak naprawdę nawet sprawdzając regularnie stronę Ryanair’a można wyszukać perełki.

4. Pakuj się tylko w bagaż podręczny

Wiadomo, brak dodatkowych kosztów. Jest to odczuwalne zwłaszcza przy lotach przesiadkowych, wycieczkach do kilku miejsc w ramach jednej podróży (inaczej trzeba byłoby opłacać dodatkowy bagaż za każdy lot osobno). A jak się spakować, by wystarczyło miejsca na wszystko? Przede wszystkim nie warto brać zbyt wielu ubrań – przed wyjazdem najlepiej skompletować sobie zestawy na każdy dzień, w tym samym stylu, z jedną torebką, która będzie do wszystkiego pasować, same niezbędniki.

5. Przy okazji jednej wycieczki odwiedzaj kilka miejsc

Skoro już jesteśmy tak daleko od domu, warto wykorzystać to i odwiedzić kilka miejsc będących niedaleko siebie. Na zwiedzenie każdego miasta trzeba liczyć 2 dni, można więcej, ale wg mnie jest to optimum. Tak więc mając 4 dni wolnego, zwiedzamy dwa różne miejsca. Przykładem może być mój trip życia (jak do tej pory):

Poleciałam na 5 dni do Walencji – to był mój główny punkt podróży, z którego mogłabym wrócić bezpośrednio, ale wolałam wykorzystać okazję, więc pojechałam następnie na 2 dni do Barcelony, poźniej lot na Majorkę na kolejne 2 dni, a powrót nie bezpośrednio do domu, a przez Manchester, gdzie spędziłam 1 dzień i stamtąd dopiero lot do Krakowa. Czemu taka droga powrotna? Bo wyszło taniej, a przy okazji zwiedziłam nowe miasto 🙂

6. Sprawdzaj lokalne autobusy, pociągi – wybierając nocny przejazd oszczędzasz nie płacąc noclegu

W nawiązaniu do przykładu wyżej, z Walencji do Barcelony udałam się autobusem firmy ALSA. Wybrałam nocny przejazd, dzięki czemu za 1 noc nie musiałam płacić żadnego noclegu, a sam przejazd był tańszy niż wszystkie inne w ciągu dnia, kosztował  bodajże 6 euro.

W Polsce mamy świetnie działającego Polskiego Busa (teraz już FlixBusa), dzięki któremu odwiedziłam Budapeszt, czy naszą stolicę za grosze.

W Londynie, Mediolanie i paru innych miastach, transport z i na lotnisko warto wykupić u easyBusa. Z reguły im wcześniej zarezerwujemy, tym taniej.

Przed wyjazdem warto zrobić porządny research i wybrać najtańsze rozwiązanie 🙂

7. Przejazd taksówką? Czasem może się opłacać

Podróżując w parę osób, przejazd taksówką może okazać się bardziej opłacalny, niż komunikacja miejska. Dokładnie taka sytuacja spotkała mnie w Walencji: koszt ten sam, a czas krótszy. Zatem nie warto z góry zakładać, że taxi jest najdroższe.

Można korzystać z różnych aplikacji, np:

  • mytaxi – kod rabatowy na 20zł dla nowych klientów: marlena.gaw1
  • taxify – kod rabatowy na 10zł dla nowych klientów: BZPMN
  • uber – kod rabatowy na 10zł dla nowych klientów: abkepsunue

Dzięki systemowi poleceń, możecie stale mieć zniżki.

8. Nocleg z Airbnb, Booking, Coachsurfing

Korzyści Airbnb? Niskie ceny, możliwość wczesnego zameldowania i późnego wymeldowania – wszystko do dogadania z gospodarzami, którzy zawsze są mili i pomocni. Mam same dobre doświadczenia jeśli chodzi o Airbnb – zachęcam do odebrania 24 euro na pierwszą podróż. Drugą stroną z której korzystam jest Booking (50 zł zwrotu), super opcja na znalezienie taniego hostelu (albo i hotelu – easyHotel w Berlinie był tańszy od hosteli w centrum), jednak tylko na 1-2 noce, na więcej korzystniej wypada Airbnb.

Jeśli jednak jesteś otwarty na nowe znajomości, podróżujesz sam, wypróbuj Coachsurfing – zupełnie za darmo.

9. Zawsze odwiedzaj Punkt Informacji Turystycznej

W punktach tych zawsze dostaniesz za darmo mapę i wskazówki do tego, co warto odwiedzić za free w danym mieście. Dodatkowo w razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz zapytać tam o wszystko, a pracownicy wszędzie w takich miejscach znają  angielski.

10. Oszczędzaj na zakupach przed wyjazdem

Niemal zawsze coś jest potrzebne do kupienia przez wyjazdem. Polecam zrobić zakupy online i zyskać zwrot dzięki Refunder. Od jakiegoś czasu korzystam i już mi się prawie uzbierała sumka do wypłaty.

***

Macie jeszcze jakieś rady dotyczące taniego podróżowania? Podzielcie się nimi w komentarzach i stwórzmy razem bazę cennych wskazówek.