W dzisiejszym wpisie
przedstawię Wam 6 książek dotyczących zdrowego odżywiania i szeroko pojętego zdrowego trybu życia.
Zaczynamy:

ŻYJ ZDROWO I AKTYWNIE Z ANNĄ LEWANDOWSKĄ

Każdy, kto chciałby zmienić swoje życie na zdrowsze,  powinien sięgnąć po tę książkę. Podzielona jest na 3 filary: jedzenie, równowaga wewnętrzna i sport. Znajdziemy w niej wszystkie podstawowe, niezbędne informacje, dlatego też polecam przeczytać ją jako pierwszą z listy. Pozycja ta jest pełna pięknych zdjęć i czytanie jej sprawia dużą przyjemność. Anna Lewandowska świetnie opisała wszystkie wartości spożywcze. Często wracam do książki, gdy chcę szybko sprawdzić właściwości poszczególnych witamin, czy minerałów. Trudno nie wspomnieć o przepisach. Na każdy miesiąc ułożone jest menu z sezonowych składników + opatrzone smakowitymi zdjęciami. Bardzo pomocne dla początkujących okażą się 3 zestawy ćwiczeń sprawnościowych przedstawionych na zdjęciach z dokładnymi opisami. Podsumowując, po zdobyciu wiedzy z tej książki możemy się zagłębiać dalej w poszczególne dziedziny.

 ZAMIEŃ CHEMIĘ NA JEDZENIE

 

Julita Bator zrewolucjonizowała moje życie na dobre. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę już teraz, w wieku niespełna 20 lat. Dzięki temu w samodzielne, dorosłe życie wkroczę z głową pełną tak niezmiernie ważnych informacji. Autorka uświadamia ile chemii obecnie dodaje się do jedzenia. Albo jedzenia do chemii, w przypadku niektórych produktów.  Po przeczytaniu tej pozycji już nigdy nie sięgniesz obojętnie po kolejną paczkę chipsów. Naprawdę bardzo polecam!

ZAMIEŃ CHEMIĘ NA JEDZENIE. NOWE PRZEPISY

Książka ta jest niejako uzupełnieniem poprzedniej. Ta wydana jest już w wersji kolorowej. Znajdują się w niej same przepisy, ale nie byle jakie. Ciekawe, zdrowe i proste do przygotowania. Dzięki niej, na minione święta Wielkanocne sama przygotowałam chrzan. Po tę książkę sięgną z pewnością osoby, które wcześniej przeczytają poprzedni bestseller.

E213. TABELE SKŁADNIKÓW I DODATKÓW CHEMICZNYCH

Tej książki raczej nie przeczytasz jednym tchem. Będzie Ci ona towarzyszyła na zakupach (dużym plusem jest tu mały format), jak i w trakcie czytania innych książek. Są w niej bowiem tylko i wyłącznie opisy wszystkich sztucznych dodatków do żywności. Nie jest to pozycja obowiązkowa, ale bardzo przydatna, np. gdy widzisz na wybranym produkcie całą listę składników z literką E – z pomocą lektury rozwiążesz tajemnicę zawartą w tym szyfrze.

CZY WIESZ, CO JESZ? PORADNIK KONSUMENTA

Książka wydana na podstawie programu Katarzyny Bosackiej emitowanego przez TVN STYLE, możliwe, że niektórzy z Was go kojarzą. Mi niestety nie odpowiada jego forma, dlatego zdecydowałam się na zakup wersji drukowanej. Podzielona jest ona na poszczególne produkty spożywcze, dzięki czemu jest przejrzyście i szybko można znaleźć interesujące nas informacje. Mam wrażenie, że książka ta nie jest jednak w 100% dopracowana (mam na myśli np. drobną czcionkę, która niespecjalnie się sprawdza w tramwaju), znajdują się w niej małe niejasności, paradoksy, a autorka z lekką pobłażliwością traktuje niektóre produkty (choć może mi się tak wydawać po przeczytaniu „Zamień chemię na jedzenie”). Ale mimo to pozycja jest bogata w wiele cennych informacji, więc warto po nią sięgnąć (lub obejrzeć archiwalne odcinki programu). Tak naprawdę z każdej kolejnej przeczytanej pozycji coś wynosimy, dlatego czytajmy jak najwięcej.

WIEM, CO KUPUJĘ! PORADNIK KONSUMENTA

Druga książka Kasi Bosackiej. W tej jednak nie przeczytamy już o jedzeniu, a o przedmiotach codziennego użytku, tj. akcesoria kuchenne, środki higieny i kosmetyki, ubrania, nawet zamek do drzwi i żarówka, a także wiele, wiele innych.  Niektóre opisy mogą trochę nudzić, inne mogą się okazać bardzo przydatne. Ogólnie książka dla
dociekliwych.
***

Jak widzicie, przeważyła jednak tematyka odżywiania. Nie bez powodu, bo to głownie jej poświęcam ostatnio swoją uwagę. Chciałabym się skupić na wszystkim jednocześnie w równym stopniu, ale jest to niestety niewykonalne, gdy interesuje mnie tyle rzeczy, a każda jest tak pełna informacji. Brakuje aż czasu na czytanie. Jednakże w niedalekiej przyszłości nabędę kolejne pozycje w tematyce żywienia i przygotuję kolejnego posta. Jak widzicie, bardzo się wkręciłam. Ale wyjdzie mi to tylko na zdrowie 🙂